Займиста природа винних випарів вже була відома стародавнім дослідникам природи, таким як Аристотель і Теофраст. Відповідно до україномовної Вікіпедії, спосіб отримання спирту міститься в записах перського лікаря, алхіміка та філософа IX століття
Ар-Разі. У той же час в англомовній Вікіпедії згадується, що перегонка вина засвідчена в арабських працях, що приписуються аль-Кінді (бл. 801–873 рр. н. е.) та аль-Фарабі (бл. 872–950 рр.), а також у 28-й книзі аз-Захраві (936–1013 рр.) Китаб аль-Тасріф. Важливо, що і сам Ар-Разі, та інші вчені-експериментатори античності видобували спирт для роботи з цінними ефірними оліями та есенціями.
Згідно з Хімічною енциклопедією, у XI-XII століттях перший етиловий спирт був здобутий і в Італії. Таддео Альдеротті (1223-1296) описував метод концентрації спирту, що включає повторну фракційну перегонку через перегінний куб з водяним охолодженням, за допомогою якого можна було отримати чистоту спирту 90%. Він був названий "spiritus vini", буквально "дух вина", після чого у побут увійшло слово "спирт". Тільки на цей раз його почали «гнати» як напій.
Вважається, що
на територію сучасної Росії вперше горілка потрапила у 1386 році — свою виноградну aqua vitae московському князю Дмитру Донському привезли генуезькі посли як подарунок.
Вільям Похльобкін у своїй книзі «Історія горілки» називає датою виникнення вітчизняного винокуріння інтервал між 1460 та 1500 роками, а місцем – один із московських монастирів. Найімовірніше, це був монастир Чудів, що у Кремлі. А до початку XVI століття гаряче, або палаюче вино вже було в побуті.