НАЙПОВНІШИЙ ГІД З ГОРІЛКИ

ДАТА ОНОВЛЕННЯ СТАТТІ: 17 ЛЮТОГО 2023
У ЦІЙ СТАТТІ:
У словнику Даля немає окремого визначення слову «горілка», і згадується воно лише у контексті слова «вода» (утворено у зменшувальній формі як «папка», «мамка» тощо), а також в описі слова «вино». Все тому, що до середини ХІХ ст. горілкою цей алкогольний напій ще не називали. Чи можна сказати, що горілка була, а слова не було? Так і є!

У царській Росії, а точніше, у її хлібних районах — Тамбовщина, Орловщина, Слобідська Україна, слово «горілка» з'явилося наприкінці ХІХ століття.
До кінця ХІХ століття напій називали по-різному: гарячим вином, медом – якщо на меду, квасом – на житній основі, пивом – з ячменю та хмелю.
На Заході перші горілки називали aqua vitae (з лат. — вода життя), саме від цієї назви й утворені у польській та українській мовах слова okowita, оковита. Інші ж варіанти польської та української назви горілки тяжіють якраз до давньої назви напою на Русі: від «гарячого вина» (вино, яке горить) утворені «gorzalka» та «горілка».

1. Історія горілки: як усе починалося

історія горілки
Картина К.Е.Маковського "Поцілунковий обряд" (Бенкет у боярина Морозова). На сюжет із повісті А.К.Толстого «Князь Срібний»
Займиста природа винних випарів вже була відома стародавнім дослідникам природи, таким як Аристотель і Теофраст. Відповідно до україномовної Вікіпедії, спосіб отримання спирту міститься в записах перського лікаря, алхіміка та філософа IX століття Ар-Разі. У той же час в англомовній Вікіпедії згадується, що перегонка вина засвідчена в арабських працях, що приписуються аль-Кінді (бл. 801–873 рр. н. е.) та аль-Фарабі (бл. 872–950 рр.), а також у 28-й книзі аз-Захраві (936–1013 рр.) Китаб аль-Тасріф. Важливо, що і сам Ар-Разі, та інші вчені-експериментатори античності видобували спирт для роботи з цінними ефірними оліями та есенціями.

Згідно з Хімічною енциклопедією, у XI-XII століттях перший етиловий спирт був здобутий і в Італії. Таддео Альдеротті (1223-1296) описував метод концентрації спирту, що включає повторну фракційну перегонку через перегінний куб з водяним охолодженням, за допомогою якого можна було отримати чистоту спирту 90%. Він був названий "spiritus vini", буквально "дух вина", після чого у побут увійшло слово "спирт". Тільки на цей раз його почали «гнати» як напій.

Вважається, що на територію сучасної Росії вперше горілка потрапила у 1386 році — свою виноградну aqua vitae московському князю Дмитру Донському привезли генуезькі посли як подарунок.

Вільям Похльобкін у своїй книзі «Історія горілки» називає датою виникнення вітчизняного винокуріння інтервал між 1460 та 1500 роками, а місцем – один із московських монастирів. Найімовірніше, це був монастир Чудів, що у Кремлі. А до початку XVI століття гаряче, або палаюче вино вже було в побуті.
Похльобкін - історія водки 1
Похльобкін - історія водки 2
Похльобкін - історія водки 3
1. «Історія горілки», видання 1991 В.В.Похльобкін
2. Вільям Васильович Похльобкін 1923-2000 гг.
3. Ілюстрація із книги «Історія горілки» В.В. Похльобкін
«Горілка стає по-справжньому горілкою лише з того моменту, коли вона перетворюється на продукт, що охороняється та плекається державою»

Вільям Похльобкін, монографія «Історія горілки»
У другій половині XV століття у Східній Європі із запровадженням державної монополії почало формуватися промислове винокуріння, тобто виробництво спирту та горілки із цукристих та крохмалистих продуктів. І це був перший випадок, коли державна монополія торкнулася алкогольного напою.

Державна монополія означала ексклюзивне право продажу, а робили горілку на приватних винокурнях.

За радянської влади держава й виробляла горілку на казенних гуральнях та реалізовувала її за допомогою казенних продавців. Тоді й виникла назва «казёнка», яке активно застосовувалося у ХХ столітті, а у віддалених селах застосовується й досі.
акцизна марка на горілку ХХ століття - 1
акцизна марка на горілку ХХ століття - 2
1. Акцизна марка «Казенне вино 1/200 відра. Вміст спирту 40%» 1910-ті роки.
2. Акцизна марка «Хлібне вино 1/40 відра. Вміст спирту 40%» 1920-ті роки.
А як же Менделєєв, хіба його роль у створенні горілки малозначуща?

Дмитро Іванович Менделєєв має лише непряме відношення до популярного сьогодні напою. Так, у 1865 році він захистив дисертацію з досліджень властивостей розчину спирту та води. Але він зовсім не досліджував органолептичні властивості цієї суміші, наприклад, її смак та запах, а також вплив на людський організм.

Менделєєв займався розрахунками втрати обсягу розчину при різних співвідношеннях етилового спирту та води. Найменші втрати були за 40 градусного розчину. Йому тоді й на думку не спадало, що цю суміш питимуть. Але результати його вимірювання водно-спиртовых розчинів лягли основою алкометричних таблиць. А думка про те, що Менделєєв створив горілку — лише міф.
горілка та Менделєєв - 1
горілка та Менделєєв - 2
горілка та Менделєєв - 3
1. Дисертація Менделєєва Д.І "Про з'єднання спирту з водою", 1865 рік
2. Дмитро Іванович Менделєєв у своєму кабінеті у Головній палаті вимірів та ваг
3. Наукова праця Менделєєва Д.І. "Дослідження водних розчинів за питомою вагою", 1887 рік

2. Музей горілки

Музеїв горілки у світі чимало. Вони є у багатьох брендів на своєму підприємстві, хоча кількість експонатів там може бути невеликою. Назвемо найвідоміші та з національним характером.

Музей польської горілки у Варшаві. Наймолодший музей горілки, який був відкритий у 2018 році. Він знаходиться у столиці Польщі на території колишнього горілчаного заводу, на якому у ХХ столітті створювали рецепти знаменитих «Wyborowa» та «Luksusowa». Це сучасний музей — із мультимедійною виставкою, власним логотипом та дизайном, заради якого провели конкурс національного масштабу. Під час екскурсії можна дізнатися про історію перших польських лікеро-горілчаних заводів, польські традиції вживання горілки та звичаї, пов'язані з цим напоєм.
музей польскої горілки - 1
музей польскої горілки - 2
Музей польської горілки у Варшаві
Музей історії горілки у Москві. Найстаріший музей створений у Москві ще за часів СРСР, реорганізований у 1998 році. В експозиції музею понад тисячу видів напою, старовинні горілчані рецепти, пляшки та етикетки. Там знаходиться і макет першого дистиляційного апарату XV століття. Сьогодні цей музей не просто ряд стелажів з експонатами, а сучасний простір, де відвідувачі знайомляться з історією напою в інтерактивній формі.
музей горілки в Москві- 1
музей горілки в Москві- 2
музей горілки в Москві- 3
Експонати у Музеї історії горілки:
1. Горілка "Столична" та дефіцитний продуктовий набір
2. Чайник часів "Сухого закону" М.С.Горбачова, який використовували на весіллях та гуляннях як ємність, у якій ховали алкоголь
3. Горілчана пляшка початку 60 років. XIX століття

3. Що таке горілка: формула та склад

С2Н5ОН 40% + H2O 60% - саме так виглядає хімічна формула еталонної горілки. Традиційне співвідношення спирту та води – результат досвіду та деяких чиновницьких погоджень.

Спочатку, до винаходу спиртометрів, міцність напою вимірювали відпалом. Пам'ятаєте про першу назву горілки — «гаряче вино»? Просто підпалювали вино, і якщо половина обсягу вигоряла, то вміст спирту так званого «напівгару» становив 38% спирту за об'ємом.

Напівгар був еталоном вмісту спирту у горілці в царській Російській. Але для підрахунків число було не дуже зручним, тому міністр фінансів Російської імперії запропонував округлити значення, і наприкінці XIX століття цю норму в 40° закріпили в офіційних документах.
відпалювач - відпал горілки - напівгар
Відпалювальниця початку XIX століття, з книги Захарова Івана Семеновича «Господар винокур, що відкриває відомості щодо влаштування винних заводів та виробництва винокуріння, що відносяться», 1880 р.
Вже на початку 40-х ХХ століття радянські чиновники ухвалили державний стандарт (ГОСТ), згідно з яким горілкою міг називатися напій із етилового спирту та води, міцністю 40 градусів. У деяких країнах СНД ця норма діє досі, хоча горілка за європейськими стандартами може мати 37,5°. Крім того, у стандартах зазначено номінальну кількість лугу та певну концентрацію складних ефірів, сивушних масел та оцтового альдегіду.

4. Як і з чого роблять горілку

Якщо говорити про основний процес приготування горілки, все просто: ректифікований (без домішок) спирт розбавляють очищеною водою. Але у кожного виробництва свої секрети та особливості. Справа в тому, що горілка, на відміну від віскі, коньяку та інших міцних напоїв – це не дистилят, а ректифікат. І тому, горілка в порівнянні з іншими – найчистіший напій, тільки спирт + вода.

Горілку не можна проконтролювати за походженням, як це відбувається з коньяком із французького департаменту Шаранта чи шампанським — вином із провінції Шампань. Своя горілка є у багатьох країнах світу, тому говорити про якусь загальну технологію не прийнято, вона змінюється, як і вміст спирту — залежно від традицій та законодавства. Але можна спробувати виділити деякі спільні риси.
Горілка — алкогольний напій, міцністю від 37,5% до 56%, виготовлений шляхом обробки водно-спиртової суміші спеціальними сорбентами з внесенням нелетких компонентів (наприклад, ароматних спиртів) або без них.
Усі види горілки можна умовно розділити на дві великі групи: класична і особлива. Але ось загальні для будь-якої горілки характеристики:

  • Найчастіше в основі горілки – зернові та картопляні спирти, які градуються за ступенем очищення: базис, екстра, люкс та альфа.
  • Воду для горілки зазвичай беруть із природних джерел, попередньо очистивши.
  • Як фільтруючі елементи використовують вугілля, особливий пісок, срібло, а іноді навіть розтерті в пил дорогоцінні камені.
    Особливі горілки відрізняються від класичної тим, що до їхнього складу входять ароматні спирти. Невірно говорити, що особливі горілки настояні на травах, спеціях, ягодах або фруктах, бо це вже не горілки, а настойки. Ароматний спирт - це продукт дистиляції спиртового настою якогось компонента, наприклад, пряних трав (кориці, м'яти, материнки або інших). Тобто зі спиртового настою цих трав відганяють ефірну олію, яку і додають у горілку.

    Для пом'якшення смаку у горілку можуть додавати цукровий сироп (з глюкози або фруктози), мед та амінокислоти. Всі ці добавки - спосіб урізноманітнити смак і надати характеру тому чи іншому напою. Адже, по суті, суміші якісного ректифікованого спирту і добре очищеної води не повинні мати значних смакових відмінностей.

    5. Домашня горілка - самогон

    Ось де починається територія творчості — домашня горілка, більш відома як самогон, має безліч облич та стільки ж рецептів.

    Для браги, крім води та дріжджів, використовують будь-які продукти з великим вмістом цукру (іноді цукор додають окремо). Традиційна сировина для приготування браги:
    • виноградний сік або те, що залишилося після вичавки - виноградна макуха;
    • фрукти та сухофрукти;
    • варення;
    • мед;
    • цукерки з фруктовою начинкою;
    • пшеницю звичайну та пророщену;
    • рис із солодом;
    • ячмінь;
    • качан кукурудзи з пшеничним борошном;
    • житній хліб із вареною картоплею;
    • та десятки інших варіантів.
    Є умільці, які роблять домашню горілку навіть з томатної пасти. Найкращий рецепт самогону визначити складно, але закономірності в основі рецептів простежуються.
    домашня горілка - самогон

    Як готують самогон

    1
    Підготовка
    Для початку готують сусло – рідина, яка містить цукор. У спеціальній ємності змішують воду, дріжджі та продукти, що містять цукор, або простий цукор.
    2
    Бродіння
    На етапі витримування суміш сусла та дріжджів у герметичній закритій ємності настоюється в певних умовах (наприклад, створення стабільної температури - не вище 37°, подалі від сонячного світла та інших джерел перепаду температур). У ємності обов'язково має бути вихід для виведення вуглекислого газу.
    3
    Дистиляція
    Коли дріжджі повністю перероблять цукор, виходить брага із вмістом етилового спирту та інших домішок. Можна сказати, що спирт – це продукт життєдіяльності дріжджів. Через 3 доби кінцевий продукт одержують у результаті однієї або кількох дистиляцій.
    Дистиляцію здійснюють за допомогою самогонного апарату: брагу нагрівають, спирт випаровується, а потрапляючи в охолоджену трубку знову стає рідиною і стікає в ємність. Існує багато саморобних конструкцій такого апарату.

    Проте самогон та горілка – це різні продукти. Самогон виходить шляхом дистиляції, яка НЕ дозволяє позбутися небезпечного (!) кількості домішок, тому ми рекомендуємо ні намагатися його приготувати, ні тим паче вживати. У той час як спирт для горілки очищається шляхом ректифікації з відділенням сивушних олій та альдегідних фракцій.

    6. Калорійність горілки

    Справедливо сказати, що горілка має значну енергетичну цінність, яка вимірюється у ккал. Натомість майже не несе харчової цінності, адже в ній немає білків, жирів та вуглеводів.

    Середня калорійність горілки – 235 ккал на 100 гр продукту, але існує інтервал між найнижчим та найвищим показником: від 220 до 255 ккал. Невисокий показник енергетичної цінності пояснюється безліччю фільтрацій та високою якістю води. Але слід зазначити: якщо у напої з'являються добавки, наприклад, глюкоза, то й калорійність зростає.
    калорійність горілки
    У середньому, у горілки калорійність вища, ніж у вина або пива, але приблизно в 1,5 рази нижче, ніж у лікерів.

    За показниками калорійності горілка близька до пшеничного хліба та м'яса, але не позначається так згубно на кількості м'язового жиру. Хоча етиловий спирт все-таки уповільнює процес розщеплення жирів, що загалом загальмовує жировий обмін.

    Тих, хто уважно стежить за фігурою, хочеться заспокоїти: від горілки не набирають вагу. Та й насититися нею неможливо, якщо мова про помірне вживання, звісно.
    калорійність горілки - 2
    Цифри на зображенні вище є дуже приблизними і можуть відрізнятися в залежності від рецептури кожного напою.

    7. Горілка та закуска

    У слов'янській культурі прийнято пити горілку без суворої прив'язки до часу їди. Так горілка може виступати і як аперитив - напій для збудження апетиту (подають за 30 хвилин до обіду або вечері), і як дижестив - вживають відразу після подачі основних страв.

    В Америці та Європі горілка більш популярна як основа для коктейлів. Чисту горілку там теж п'ють, але частіше як діжестив, супроводжуючи легкими закусками на кшталт оливок, устриць, ікри чи невеликими бутербродами.
    Існує стандартний набір закусок для горілки, який можна побачити майже в кожному ресторанному меню.

    Холодні та гарячі закуски: житній хліб, сало, бутерброди та канапе, млинці з солоною начинкою, салати ситні та легкі, свіжі овочі та зелень, холодець, в'ялене м'ясо, копчена риба всіх сортів, ікра, оселедці з цибулею та зеленню, солоні овочі, гриби.

    Основні страви: будь-яке гаряче м'ясо чи риба, ковбаски, картопля, річкова чи морська риба, наваристі супи, пельмені та вареники.

    8. Коктейлі та горілка

    Згідно з однією з легенд, в 1921 році, в одному з відомих паризьких барів (Harry's New York Bar) з'явилася перша версія коктейлю "Кривава Мері" - томатний сік з горілкою. Достовірно невідомо, хто придумав цей коктейль — на авторство претендують і Джордж Джейссел, американський співак, актор і кінопродюсер, і бармен Фернанд Петіо на прізвисько Піт (Fernand Petiot Pete), який працював у тому барі.

    Пізніше, в 1933 році, Піт, емігрував до Нью-Йорка і влаштувався працювати в готель «Сант Ренджерс». Управитель цього готелю не оцінив новий коктейль Піта, і бармен доопрацював рецептуру до відомої сьогодні - додав сік лимона, перець, вустерський соус і лід. Стебло селери, як прикраса, до коктейлю стали додавати лише у 60-х роках.
    У ті ж 60-ті вийшов фільм про спецагента 007 Джеймса Бонда, в якому Шон Коннері з екрана сказав: «Збовтати, але не змішувати» про свій авторський коктейль "Веспер" на основі горілки з мартіні.

    У 1998 році на екрани вийшов культовий серіал "Секс у великому місті". Головні героїні живуть у Нью-Йорку і виходячи у світ п'ють свій улюблений коктейль "Космополітен" на основі горілки, лікеру трипл-сек, лимонного та журавлинного соку. У 2021 році вийшло продовження серіалу під новою назвою "І просто так", що дало новий виток популярності коктейлю "Космополітен", що вже встиг стати класикою.
    коктейлі з горілкою у кіно - 1
    коктейлі з горілкою у кіно - 2
    коктейлі з горілкою у кіно - 3
    1 і 2. Кадри з фільмів про Джеймса Бонда «Доктор Ноу» 1963 р. та «Казино «Рояль» 2006 р. з коктейлем "Веспер"
    3. Кадр із серіалу «Секс у великому місті» 2002 р. з коктейлем "Космополітен"

    ТОП-5 коктейлів із горілкою

    • коктейлі з горілкою - 1
      «Викрутка» ("Screwdriver")
      Інгредієнти: горілка, апельсиновий сік.
    • коктейлі з горілкою - 2
      «Кривава Мері» ("Bloody Mary")
      Інгредієнти: горілка, томатний сік, соус вустерський, спеції.
    • коктейлі з горілкою - 3
      «Космополітен» ("Сosmopolitan")
      Інгредієнти: горілка, журавлинний сік, сік лайма, лікер тріпл-сек.
    • коктейлі з горілкою - 4
      «Секс на пляжі» ("Sex on the beach")
      Інгредієнти: горілка, персиковий шнапс, апельсиновий та журавлинний сік.
    • коктейлі з горілкою - 5
      «Московський мул» ("Moscow mule")
      Інгредієнти: горілка, імбирне пиво, сік лайма.

    9. Розвіюємо міфи про горілку

    За багатовікове існування напою з етилового спирту - "аква віти", гарячого вина або горілки, виникло чимало пов'язаних з ним звичаїв, приказок, прислів'їв. Але й міфів, які ніяк науково не підтверджуються, також достатньо.

    Міф 1: Горілка не замерзає

    Важливо відзначити, що горілку взагалі не варто заморожувати, оскільки оптимальна температура для її вживання +12-14 °C. Якщо горілку переохолодити, вона втратить аромат і свої смакові якості, особливо не має сенсу переохолоджувати особливі горілки.

    Традиція охолоджувати горілку в морозильнику багатьма сприймається як спосіб перевірки її якості: вважається, що чим швидше замерзне горілка, тим її якість нижча. Однак це помилка. Такий спосіб перевірки якості горілки застарів і не є надійним. Давайте розберемося чому.
    чи замерзає горілка

    Чинники замерзання горілки

    • 1. Температура у морозильній камері
      Чим температура нижча, тим замерзання відбувається швидше. Але температура у різних морозильних камерах не однакова. Перш, ніж проводити експерименти із замерзанням горілки, варто визначити точну температуру в конкретній морозильній камері.
    • 2. Вміст спирту або кількість градусів у горілці
      Чим більше у напої етилового спирту, тим повільніше він замерзає: напій із 37% спирту замерзне швидше, ніж із 42%. Якщо це класична сорокаградусна горілка, то для її замерзання знадобиться мінус 25-30°С. Трохи більше, якщо горілка із добавками, і трохи менше, якщо без.
    • 3. Вода для приготування горілки
      Якщо виробник використовує "мертву", тобто абсолютно очищену технічну воду, це дійсно уповільнить процес замерзання, але смак і якість такої горілки буде гіршою, так само, як і її собівартість. На виробництві горілки Хортиця використовують лише очищену природну воду. У нормі така вода містить солі та мікроелементи, які при замерзанні стають центрами кристалізації, тобто замерзання починається саме з них. У такому разі горілка замерзає трохи швидше і нерівномірно, але її органолептичні властивості вищі.
    • 4. Добавки штучного походження
      Користуючись переконанням споживачів у тому, що якісна горілка не замерзає, деякі недобросовісні виробники спеціально додають у горілку синтетичний гліцерин. Завдяки цій ненатуральній добавці горілка не замерзає навіть за дуже низьких температур і стає небезпечною для здоров'я. Синтетичний гліцерин, на відміну натурального, придатний використання лише у технічних цілях. На виробництві Хортиця не використовують добавки штучного походження.
    Висновок: якщо горілка замерзає – це нормальний процес, якщо він відбувається у відповідних для цього умовах. Замерзання чи не замерзання горілки не говорить про її якість.

    Міф 2: Горілка знижує тиск

    Горілка може знизити тиск, а може і підвищити. Все залежить від її кількості та індивідуальних особливостей кожного організму: від віку, фізичного стану, звичок у їжі та напоях.

    30-50 мл горілки можуть швидко знизити тиск і поліпшити тонус судин: під впливом етанолу вони розширяться, струм крові посилиться, знизиться навантаження на стінки судин. Але цей стан триває трохи більше півгодини, але потім судини «стискаються» і артеріальний тиск різко піднімається: серцевий м'яз під впливом прискореного струму крові починає інтенсивно стискатися, прискорюється пульс і тиск зростає. І стає все вище з кожною випитою чаркою.
    горілка та тиск

    Міф 3: Горілка виводить радіацію

    Ще один міф, початок якого було започатковано 1986 року — тоді сталася аварія на Чорнобильській АЕС і весь світ почав гарячково шукати ліки від радіації. Не залишили без уваги і горілку.

    Так, спирт - це розчинник, потрапляючи в організм опроміненої людини, він "розмиває" і розподіляє радіонукліди рівномірно по всіх кровоносних судинах. І якщо спочатку вони збиралися в спинному мозку, лімфовузлах, легенях, щитовидній залозі, то після прийому горілки ураженим виявляється весь організм.

    Причиною виникнення міфу про «протипроменеві» властивості горілки, мабуть, став той факт, що горілка уповільнює рух молекул кисню. А саме вони є «переносниками» променевої хвороби. Але річ у тому, що досягти цього уповільнення можна лише астрономічними дозами алкоголю.

    Більшість вчених сходяться на тому, що надмірне вживання алкоголю викликає гіпоксію і призводить до зниження імунітету, а це може лише посилити дію радіації.

    Горілка не входить до складу продуктів, що сприяють виведенню радіонуклідів.

    10. Як пити горілку: культура вживання

    Раніше було популярно подавати чисту горілку сильно охолодженою та пити з граненої склянки до дна. Але щоб повністю розкрити смак горілки, її слід випивати з чарки щонайменше за два рази, бажано — маленькими ковтками. Крім того, непристойно — закидати голову та кривитися після вживання міцного алкоголю.
    Щоб повністю розкрити смак горілки, з чарки її слід випивати щонайменше за два рази, бажано — маленькими ковтками.
    Дотримуючись правил етикету, під час офіційних заходів господар або офіціант наповнює чарки горілкою, як і у випадку з вином, стоячи за гостем праворуч від нього.

    Під час неофіційних застіль вважається правильним наливати горілку спочатку гостям, і в останню чергу собі. Наповнювати тільки свою чарку - поганий тон.
    як пити горілку

    11. З чого пити горілку: правильний посуд

    Посуд для правильної подачі горілки відрізняється за декількома критеріями:
    • матеріал - звичайне скло, кришталь, нержавіюча сталь, срібло;
    • місткість - 25-100 мл;
    • форма - чарки, стопки, шоти, грановані склянки, графини та штофи;
    • дизайн - прозорі, з гранованими стінками, сріблястим, кольоровим або золотистим декором, тонким або товстим дном, що надає стійкості.

    Слово "стопка" походить від давньоруської міри обсягу - "стопа"
    . Невірно думати, що слово виникло від співзвучності зі словом "сто" (грам). Справа в тому, що термін "стопка" був у ході ще до того, як запровадили метричну (десяткову) систему. Сьогодні стопки бувають різного об'єму - і 25 мл, і 100 мл.

    Варіанти чарок


    • Класична чарка
      Зі звичайного скла або кришталю, ємність циліндричної форми зі стандартним об'ємом в 50 мл або у випадку "подвійної стопки" - 100 мл, з прямими або гранними стінками.
    • Походна чарка
      За формою схожа на звичайну чарку, проте виготовлена з металу — харчової нержавіючої сталі або срібла.
    • Шот
      Інакше "шот гласс" від англійського "shot glass", з'єднання слів "постріл" та "склянка". Це чарки від 20 мл, хоча стандартний об'єм 40-60 мл, призначений для швидкого пиття горілки або міцних алкогольних коктейлів, інакше "шотів", залпом.
    • Штрафна чарка
      Особливість – відсутність стійкого дна, замість якого – фігурки з металу, наприклад, у вигляді голови ведмедя чи образу людини. Їх не ставлять на стіл, а наповнюють і одразу п'ють до дна.
    Не так сильно, як чарки, але також популярні для пиття горілки стопки.
    • Стопка
      Це келих у мініатюрі, розрахований обсягом 40–100 мл. Особливість стопки в тому, що вона має витончену форму і довгу ніжку, має круглу основу, яка забезпечує стійкість. Стопки використовують для розливу чистої горілки та міцних настоянок.
    Найменша у світі чарка називається "Муха", її об'єм - лише 10-15 мл або одна столова ложка.
    Цікавий історичний факт – вираз "ходити під мухою" з'явився завдяки найменшій стопці у світі. За її невеликий об'єм - всього 10-15 мл, що дорівнює одній столовій ложці, вона і отримала свою назву.

    Поява "Мухи" пов'язана з рішенням імператора Петра I про популяризацію трактирів, де, на відміну від шинків, люди не лише випивали, а й їли.

    Щоб залучити клієнтів, шинкарі пропонували випити першу стопку безкоштовно, а щоб зменшити свої витрати - зробили її такою маленькою.
    чарка горілки Муха
    Стопка "Елабузька муха", початок XVIII століття,
    Єлабузький державний історико-архітектурний та художній музей-заповідник
    Попри стійку асоціацію гранчастої склянки з горілкою та часом СРСР, такі склянки почали виготовляти ще 1713 року для моряків і зовсім не для пиття горілки. Завдяки граням та широкому дну такі склянки були стійкими під час качки в морі і не розбивалися так часто, як округлі.

    Масово гранені склянки стали випускати з 1860 року. А 1943 року вийшла перша партія знаменитих 16-гранних склянок, у яких кожна грань символізувала одну з радянських республік. Вони були місткими, об'ємом 250 мл, у яких подавали молоко, кефір, гарячий чай та каву.
    • Гранований стакан
      Класичний та найпопулярніший стакан радянської епохи з особливим зовнішнім виглядом - широким обідком та характерними зовнішніми гранями на стінках. Об'єм - 200 мл до обідка і 250 мл до краю. Використовували для подачі різних напоїв та в кулінарії як мірну склянку.
    Кліше "горілка в гранчастій склянці" корінням сягає часів антиалкогольної політики Микити Хрущова, 1958 року. Заборона продажу спиртних напоїв у всіх закладах громадського харчування, крім ресторанів, та інші обмеження змусили любителів алкоголю купувати горілку у магазинах та розпивати її поза цими громадськими місцями. Щоб не пити з горла, використовували грановані склянки, які були дуже популярними на той час. Одну півлітрову пляшку горілки розливали на три склянки, що згадав у своїй пісні В. Висоцького - "...розлив по 170 грамів на брата".

    Тоді ж у ресторанах стали відпускали до 100 г горілки на одну людину. Так з'явилася зменшена версія класичної гранованої склянки - гранена стопка, куди містилося до 100 мл.

    Як подавати горілку до столу


    • Графін
      Графін - арабська судина часто з кришталю з високою верхньою частиною та з широким заокругленим низом. З нього зручно наливати напій у чарки завдяки тонкій ручці та носику. Він розрахований максимум на 6 осіб та вміщує 500–1000 мл. Прийнято подавати графин із чарками або чарками з одного набору на спеціальному підносі.
    • Штоф
      Це 4-гранна частіше скляна ємність з квадратним перетином і коротким шийкою, що міцно закривається пробкою, щоб напій не вивітрювався. Штофи з'явилися в часи Русі і служили для вимірювання об'єму спиртовмісних напоїв (вина, горілки, пива):
      • 1 десятириковий штоф - 10-а частина відра або 1,23 л, що відповідало 10 чаркам.
      • 1 восьмериковий - 8-а частина відра або 1,54 л (2 пляшки горілки).
      Об'єм сучасних штофів - 800-1500 мл, напівштофів - 400-760 мл.
    • Оригінальна пляшка від виробника
      Найпоширеніший варіант подачі горілки – у пляшці від виробника. Це практично, адже, по-перше - позбавляє витрат часу на приготування, до того ж не завжди і не у всіх під рукою знайдеться графін або штоф. І, по-друге - саме в оригінальній пляшці горілку найзручніше зберігати та охолоджувати в холодильнику.

    12. Якої температури має бути горілка

    Думка «чим холодніша горілка буде перед подачею, тим смачніша» — не зовсім правильна. Звичка сильно охолоджувати горілку або заморожувати її з'явилася з кількох причин.

    По-перше, від бажання за рахунок низької температури приховати можливі недоліки напою і таким чином можливість випити більше.

    По-друге, отримати міцніший напій, не чекаючи відтавання води зі стінок пляшки.
    ідеальна температура горілки
    Професійні дегустатори горілки та технологи на вирбництві стверджують, що ідеальною температурою подачі горілки є +12-14°C. Саме в такому температурному діапазоні горілка найкраще розкриває свої органолептичні властивості, тобто смак, запах напою та відчуття під час та після випитого у такому разі – найкращі.

    Небажано зберігати горілку в морозилці протягом тривалого часу. Якщо частина обсягу напою все ж таки замерзне біля стін пляшки, в середині, в тій частині, що не стала, концентрація чистого спирту буде значно вище ніж 40%. Це тим, що температура замерзання спирту нижче, ніж води (-114°C проти -1°C), отже вода замерзне раніше, ніж спирт. Якщо не дочекатися, поки зі стінок пляшки відтає вода, є ризик випити значно швидше, ніж ви розраховували, а в деяких випадках навіть обпекти стравохід.
    Горілку не рекомендується заморожувати, її потрібно охолоджувати. Краще перед вживанням кілька годин просто потримати горілку в холодильнику.
    Подаючи горілку до столу, також необхідно попередньо охолоджувати ємності для її пиття, поки на їх поверхні не з'явиться тонкий шар інею, і тару (скляну пляшку або графін) для подачі напою до столу.

    Перш ніж налити горілку з охолодженої пляшки в чарку, можна обернути її шийку серветкою, щоб конденсат із пляшки не капав на стіл або склянку.

    13. Горілчані бренди та рейтинги

    Авторитетне галузеве видання Drinks International опублікувало звіт Millionaire's Club 2021, згідно з яким можна назвати десятку брендів горілки, що найбільше продаються у світі.
    • 1. SMIRNOFF
      Незважаючи на великий спад продажів у 2020 році в 10%, бренд Diageo, що належить компанії, зміг утриматися на першому місці.
    • 2. ХОРТИЦЯ
      Бренд, що належить алкогольному холдингу Global Spirits, у 2020 році реалізував 10,4 млн ящиків напою, збільшивши продажі на 6% порівняно з 2019 роком. Це дозволило бренду Хортиця вперше увійти до ТОП-2 горілок, що найбільше продаються, у світі.
    • 3. ŻUBRÓWKA
      Бренд польської горілки належить компанії Roust реалізував 10 млн. ящиків, збільшивши продажі на 3%.
    • 4. ABSOLUT
      Належний Pernod Ricard бренд спустився з другого рядка на четвертий, втративши у продажу 14% порівняно з попереднім роком.
    • 5. HLIBNY DAR
      Бренд належить українській Bayadera Group продав 8,5 млн ящиків та збільшив показники на 6%.
    • 6. МОРОША
      Збільшив продажі на 13% ще один український бренд, який належить холдингу Global Spirits - йому вдалося реалізувати 7 млн ящиків горілки та піднятися в рейтингу на один рядок.
    • 7. NEMIROFF
      І ще один український бренд піднявся з 9-ої на 6-у позицію, збільшивши продажі на 19%.
    • 8. SOPLICA
      Ця горілка російського холдингу Roust збільшила продажі на 2% у 2020 році, досягнувши показника 4,3 млн ящиків.
    • 9. BELENKAYA
      Горілка від Beluga Group досягла приросту в 11% порівняно з минулим звітним 2019 роком.
    • 10. RUSSIAN STANDARD
      Ще одна горілка від холдингу Roust також показала результат у +3%.
    Лідери рейтингів зазвичай - найвідоміші бренди, в більшості випадків вони переходять з одного рейтингу в інший, іноді довго залишаючись на одній позиції. Але все залежить від специфіки рейтингу — є рейтинги найдешевших брендів і найдорожчих, швидко зростаючих, найпопулярніших в соцмережах. Кожен рейтинг має своїх героїв.

    Скільки коштує запуск власного бренду горілки або іншого алкогольного напою?

    За умови, що розлив становитиме 10000 ящиків, мінімальна вартість виробництва складатиме від $60'000 до $110'000 (варість дуже залежить від країни та інших змінних). Читайте детальніше у англомовній статті наших партнерів з OhBEV - How much does it cost to launch a beverage brand.
    ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ
    © 2023 GSH Trademarks Limited

    Веб-дизайн, розробка и діджитал маркетинг ДІДЖИТАЛ АГЕНЦІЯ CHANGES та OhBEV